Problem alkoholizmu dotyka sporej części naszej populacji. Jest to choroba, której leczenie wymaga wiele cierpliwości i wiary w siebie. Pierwszym krokiem do podjęcia terapii, jest przyznanie się do problemu. Osoby, które nie wierzą w to, że mają problem często skazane są na porażkę.

Leczenie alkoholizmu krokiem naprzód

leczenie alkoholizmu szczecinPopadnięcie w alkoholizm ma wiele przyczyn. Często ludzie nie radzą sobie z nawarstwiającymi się problemami, niszczą się ich relacje rodzinne, tracą pracę lub tracą kogoś bliskiego. Przede wszystkim należy pamiętać, że alkoholizm jest to bardzo poważna choroba, którą trzeba leczyć. Przy podjęciu decyzji o leczeniu bardzo ważne jest wsparcie najbliższych, ich wyrozumiałość i cierpliwość. Bez oparcia w najbliższych bardzo ciężko jest zakończyć leczenie z pozytywnym skutkiem. Obecnie w każdym mieście znajdują się ośrodki, które zajmują się pomocą i leczeniem tej choroby. Leczenie alkoholizmu Szczecin jest jednym z takich właśnie miast. Szczecin ma wiele ośrodków specjalizujących się właśnie w leczeniu alkoholizmu. Istnieje wiele różnych terapii, które mają na celu leczenie alkoholizmu. Przede wszystkim należy uzmysłowić pacjentowi jego problem. To on sam musi chcieć uczęszczać na terapię, musi to robić dla siebie a nie dla najbliższych. W wielu ośrodkach najpierw pacjent musi wypełnić pewnego rodzaju ankietę, w której mniej więcej opisuje jak często pije, z jakich powodów, czy chociażby ile jest w stanie wypić w ciągu dnia. Ma to na celu ukazanie problemu i zmotywować do walki z alkoholizmem. Następnie wybiera się odpowiedni dla pacjenta rodzaj terapii- indywidualną lub grupową.

W przypadku alkoholizmu, jak i w każdej innej chorobie niezbędne jest wsparcie najbliższych. Chory musi wiedzieć, że nie jest z problemem sam i że ma osoby, dla których warto się starać. Jeśli osoba uzależniona to zrozumie – wtedy może wygrać z każdym nałogiem. 

Kategorie: Medycyna