Praca na budowie to dość popularne zajęcie i wydawałoby się, że to zajęcie dla każdego. Mowa tu oczywiście o mężczyznach, bo widok kobiety na miejscu budowy należy do rzadkości. Jednak czy operatorem maszyn budowlanych może zostać każdy? Jakie umiejętności i predyspozycje trzeba posiadać, aby sprawdzić się na takim stanowisku?

Jak zostać operatorem żurawia?

kurs na operatora żurawiaJedną z najbardziej wymagających, a co za tym idzie, najciekawszych maszyn budowlanych jest żuraw. Ten budowlany, w przeciwieństwie do dźwigowego, osiąga nieprawdopodobne wysokości, bo nawet do 100 metrów. Charakteryzuje się takim samym wysięgiem. Wszystko to sprawia, że praca operatora tego kolosa jest zajęciem ogromnie odpowiedzialnym. Maszyna ta dźwiga ogromne ciężary, przez co najdrobniejszy błąd jej operatora może skutkować tragedią. Odbyty kurs na operatora żurawia to nie wszystko. Należy zdać państwowy egzamin przed pracownikami Urzędu Nadzoru Technicznego, aby móc pełnoprawnie pracować na tej wymagającej maszynie budowlanej. Profesjonalny kurs na operatora żurawia składa się zarówno z części teoretycznej, stanowiącej o budowie maszyny, jak i praktycznej, mającej na celu szczegółowe przygotowanie kursanta do pracy, zapoznanie z żurawiem, postępowanie w razie problemów z maszyną. Jednak prócz ukończonego szkolenia i zdanego egzaminu, należy posiadać określone predyspozycje do tego rodzaju zajęcia. Doskonały stan zdrowia to podstawa w pracy operatora żurawia. Pamiętajmy, ze spędzając kilka godzin na dużej wysokości i operując ogromnymi ciężarami, musimy być maksymalnie skoncentrowani i skupieni na swoim zadaniu. Od tego zależy życie nasze, jak i innych pracowników budowy. Początkowo może się to wydawać łatwe, jednak po jakimś czasie praca może wydać się monotonna, a wtedy nie trudno o rozkojarzenie i popełnienie błędu.

Operowanie tego budowlanego giganta ma swoje wady i zalety. Choć wydaje się być zajęciem stosunkowo prostym, jest takim jedynie z pozoru i nie każdy sprawdzi się w takiej pracy. Zarobki również bywają różne. Szacuje się, że w Polsce wynagrodzenie operatora żurawia kształtuje się pomiędzy 2800 a 4600 zł brutto, przy czym za granicą zarobki te wzrastają kilkukrotnie.

Kategorie: Usługi