Węgiel brunatny i koks, należą wciąż do najpopularniejszych materiałów służących ogrzewaniu domów. Jednak na rynku paliw grzewczych istnieją liczne, alternatywne substancje i nie chodzi tylko o drewno czy gaz. Torf to materiał stosunkowo łatwo wydobywany i przetwarzany, dlatego cena torfowego brykietu jest niższa od węgla a długość palenia podobna.

Palenie brykietem torfowym w piecu

brykiet torfowyDobrą alternatywą dla węgla czy drewna jest brykiet torfowy. Można go kupić na tony, w ilościach zapewniających ciągłość opalania domu w sezonie grzewczym. Torf należy do biopaliw o długim czasie spalania. Jego zaletą, w stosunku do węgla, jest równomierne spalanie, bez konieczności sprawdzania i regulacji temperatury pieca. Brykiet torfowy nadaje się do pieców tradycyjnych, kominków i kotłowni. O tym, że jest materiałem ekologicznym, wręcz biodegradowalnym, świadczy fakt, iż popiół powstały po spalaniu, można powtórnie wykorzystać np. jako nawóz na działkę. Torf jest składnikiem gleby, zawiera cenne substancje nawożące, wiec nie trzeba go utylizować, jak popiołu z węgla. Dym powstający z opalania brykietem torfowym, nie zanieczyszcza powietrza, jak to robi dym węglowy. Ceny brykietu są bardzo atrakcyjne. Kupimy go w wyznaczonych punktach, lecz liczne składy opału i producenci tego paliwa, posiadają opcje dostawy do klienta. Przy rosnących cenach węgla i negatywnym oddziaływaniu na środowisko, brykiet z torfu bardziej się opłaca.

Pokłady torfu są w Polsce znaczne, jego wydobycie i obróbka, nie wymagają tak dużych nakładów, jak w przypadku węgla. Dlatego cena brykietu torfowego jest niższa niż opałów stałych. Brykiet nie wytwarza drażniącego dymu powodującego smog. Popiół torfowy można wtórnie wykorzystać jako nawóz do roślin na przydomowym ogrodzie.

Kategorie: Usługi