W dziedzinie przeciwpożarowej możemy wyróżnić wiele metod gaszenia pożar. Najbardziej popularne oczywiście są gaśnice. Jednak jeśli pracujemy lub mieszkamy w miejscu, gdzie jest wiele materiałów łatwopalnych, niechemicznych najlepiej skorzystać z najbardziej sprawdzonego rozwiązania, jakim jest hydrant z dołączonym wężem. nie ma lepszego sposobu na zgaszenie pożaru niż właśnie to.

Hydrant i długi wąż

hydrant z wężemTaki hydrant ma bardzo dużą przepustowość wody, a to jest bardzo ważne. Hydrant z wężem jest najlepszym środkiem gaśniczym jeśli mamy do czynienia z ogniem powstałym z materiałów niechemicznych, czyli na przykład jeśli pali się drewno, papier lub magazyn. W ciągu dziesięciu sekund przez taki hydrant przepłynie nawet dwadzieścia l;itrów wody, lecz zależy to od tego, jaki dokładnie hydrant posiadamy. Dobry hydrant powinien również być dobrze zabezpieczony przed przypadkowym użyciem. Poza standardowymi zabezpieczeniami warto jest zainwestować w dodatkowe, takie jak na przykład dodatkowa zawleczka przy kurku z wodą. W razie zagrożenia bardzo łatwo jest ją wyrwać, jednak nikt przypadkowo nie włączy wody. Hydranty mogą być pionowe lub zamontowane we wnęce w ścianie. Pierwsze i drugie rozwiązanie jest dobre, jednak to zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Jeśli mamy mało miejsca, najlepiej wybrać hydrant zamontowany we wnęce, gdyż zajmuje najmniej miejsca.

Takie rozwiązanie jest bardzo modne w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych. Wiadomo, że dzięki temu można ugasić duży obszar terenu. Posiadając hydrant nie będziemy narzekać ani na jego skuteczność, ani na jego zasięg, ponieważ może wynosić on nawet do stu metrów. Trzeba jednak ustawić prawidłowe ciśnienie podczas gaszenia pożaru. Czasami robi się to automatycznie.