Enzymy odgrywają istotną rolę w procesach fizjologicznych w całym ciele. Naturalne enzymy trawienne pomagają w rozkładaniu tłuszczów, białek i węglowodanów. Dodatkowo można przyjmować suplementy diety, aby poprawić trawienie. Ale jeśli bierze się je w niewłaściwym czasie, mogą one nie być całkowicie skuteczne. Kiedy więc przyjmowanie enzymów trawiennych zmaksymalizuje ich skuteczność?

Co robić, aby enzymy trawienne działały?

enzymy trawienne suplementyEnzymy trawienne, które składają się z aminokwasów, są katalizatorami. Katalizatory są używane do przyspieszenia reakcji chemicznej lub umożliwienia jej wystąpienia w niższej temperaturze niż normalnie. W ten sam sposób enzymy trawienne umożliwiają organizmowi wykonywanie funkcji biologicznych, które w innym przypadku nie występowałyby. Ważne jest, aby przyjmować enzymy trawienne suplementy zgodnie z zaleceniami. Oznacza to, że w większości przypadków należy przyjmować suplementy enzymów trawiennych wraz z jedzeniem. W wielu przypadkach należy je przyjmować w połączeniu z określonymi produktami spożywczymi, aby mogły właściwie wykonywać odpowiednią funkcję. Na przykład suplementy obejmujące enzymy trawiące cukry mleczne należy przyjmować razem z produktami mlecznymi. Podobnie, suplementy pomagające organizmowi trawić złożone cukry znajdujące się w roślinach strączkowych i warzywach, aby zmniejszyć wzdęcia i gazy należy przyjmować tuż przed zjedzeniem tych pokarmów. Aby ustalić, kiedy wziąć enzym trawienny lub jakikolwiek suplement, należy zapoznać się z instrukcją na produkcie. Niektóre suplementy trawienne są przeznaczone do przyjmowania z posiłkiem, podczas gdy inne należy przyjmować krótko przed jedzeniem.

Należy również sprawdzić jaka dawka będzie odpowiednia i nie przekraczać jej. Będzie ona różna w zależności od rodzaju i siły suplementu enzymatycznego. W razie wątpliwości lub pytań należy zwrócić się do farmaceuty lub dietetyka. I oczywiście, w przypadku brania jakiś leków, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek suplementu.