Od kilku lat trenuję biegi przełajowe. Nie jest to łatwy sport, wymaga dużych nakładów pracy, ale za to kiedy ukończy się bieg, satysfakcja jest ogromna, niezależnie, od zajętego miejsca. W swojej karierze już siedem razy stałem na podium, ale jeszcze wiele przede mną.

Kolce do biegania

kolce skokoweBiegi przełajowe odbywają się w Polsce w sezonie zimowym, co wiążę się z niezwykle trudnymi warunkami na trasie. Często trzeba biec w śniegu i błocie, pod górę. Biorąc udział w takim biegu, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Ubranie do biegania musi być wygodne i ciepłe, jednak musimy się liczyć z możliwością zniszczenia go na trasie. Najlepszym obuwiem do biegów przełajowych, jest to, wyposażone w kolce. Na rynku dostępne są różne rodzaje butów z kolcami. Kolce skokowe sprawdzą się w biegach na bieżni lub sportach lekkoatletycznych, ponieważ zamontowane w nich kolce są długie, a podeszwa jest sztywna i praktycznie nie ma bieżnika. Takie buty zapewniają świetną przyczepność, jednak łatwo można się w nich zakopać w błocie, biegnąc w terenie. Do biegów przełajowych należy wybrać but na grubszej podeszwie, z krótkimi kolcami. Tak, jak kolce lekkoatletyczne, zapewnia on większą przyczepność, ale sprawdzi się dużo lepiej na grząskim terenie. Dzięki podeszwie z elastycznej gumy, buty same oczyszczają się z błota, które zapychając bieżnik, zmniejsza przyczepność. Jeśli chodzi o dobór koloru obuwia, to myślę, że jest to kwestia indywidualna, jednak but w jaskrawych kolorach będzie można szybciej znaleźć, jeśli spadnie z nogi w lesie.

Biegi przełajowe to trudna dyscyplina sportu, niemniej, sam udział w biegu pozwala zawodnikowi sprawdzić możliwości swojego ciała. Udział w biegu terenowym, to piękna przygoda i polecam ją każdemu, kto już ma doświadczenie w bieganiu.