Gilotyna hydrauliczna jest urządzeniem, które swoje zastosowanie odnajduje głównie do cięcia arkuszy blachy. Z jej właściwości korzystają także zakłady drukarskie w celu dokładnego wycięcia plików papierów w linii prostej. Samo cięcie opiera się na wygenerowaniu odpowiednio dużego naprężenia materiału, które doprowadza do kontrolowanego pęknięcia.

Zastosowanie gilotyny hydraulicznej

gilotyna hydraulicznaZasada działania gilotyny hydraulicznej jest niezwykle prosta. Składa się ona z dwóch przylegających do siebie noży, które nachylone są względem siebie pod niewielkim kątem. Noże są ułożyskowane zawiasowo bądź przesuwają się prostoliniowo, dzięki czemu przecinanie odbywa się stopniowo, co sprawia, że do przecięcia materiału nie musi zostać włożona zbyt duża siła. Główną zaletą stosowania gilotyny hydraulicznej jest brak występowania stref wpływu ciepła, które zwykle pojawiają się w przypadku obróbki laserowej bądź plazmowej. W wielu przypadkach ciepło może niekorzystnie wpłynąć na obrabiany materiał, jak ma to miejsce na przykład w przypadku blach powlekanych bądź ocynkowanych. Sama gilotyna hydrauliczna oprócz podstawowych elementów może zostać wyposażona w dodatkowe części, dzięki czemu jej właściwości mogą zostać wykorzystane w wielu innych miejscach. Możemy zatem dodatkowo zaopatrzyć się w ostrza służące do obróbki stali nierdzewnej, stół segmentowy bądź jego przedłużenia, co znacznie ułatwia pracę, a nawet w elementy pneumatyczne, które swoje zastosowanie odnajdą głównie w przypadku podtrzymywania cienkich materiałów poddawanych obróbce.

Do zalet gilotyn napędzanych hydraulicznie możemy zaliczyć przede wszystkim wysoką wytrzymałość, a co za tym idzie niski współczynnik awaryjności. Zapewniają one płynną oraz niezawodną pracę z możliwością regulacji. Samo wykonanie cięcia z jej użyciem daje niezwykle precyzyjne efekty.