Kto odpowiada za psy, które pogryzą człowieka?

 

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, powie w ten sposób każdy posiadacz i miłośnik psów. Faktycznie jest tak, że psy są wierne i kochające, potrafią się opiekować i wspaniale stróżować, ale trzeba pamiętać, że są tylko zwierzętami. Działają instynktownie, jak każde zwierze. Gdy dojdzie z tego powodu do pogryzienia sprawa się komplikuje.

Jakie są dwa rodzaje odszkodowań za pogryzienie?

pogryzienie przez psa odszkodowanieJak wygląda sytuacja w świetle prawa? Gdy pogryzie nas pies, należy nam się odszkodowanie od osoby, która psa chowa lub się nim posługuje. Co to oznacza? Że odszkodowania nie będziemy się domagać od osoby, na którą pies jest zarejestrowany, ale od tej, która się zachowuje jak jego właściciel. Czyli karmi go, daje mu schronienie i opiekę weterynaryjną. Taka osoba powinna też dopilnować, by teren zwierzęcia było odpowiednio zabezpieczony. Konsekwencje pogryzień mogą być naprawdę poważne, a „właścicielowi” może grozić nawet kara pozbawienia wolności, jeśli skutki pogryzienia są naprawdę poważne. Walką o odszkodowanie powinna zająć się profesjonalna kancelaria, bo wcale nie jest łatwo wygrać taką sprawę. Mimo że nieraz wina jest oczywista, w sądzie może zapaść różny wyrok. Jeśli nie planujemy zatrudnić kancelarii, poczytajmy chociaż w Internecie, wyszukując jakieś artykuły, na przykład pogryzienie przez psa odszkodowanie. Da nam to pewien pogląd na sprawę. Dowiemy się też, że osobie poszkodowanej przysługuje zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Te dwa roszczenia związane są z rodzajem szkody: materialnej i niematerialnej. Przykładem tej pierwszej jest ból psychiczny i cierpienie na skutek posiadania blizn do końca życia, a drugiej jest rekompensata za na przykład podarte ubranie, które zniszczyło zwierzę. Sprawy tego typu nie są proste, ale jak najbardziej warte walki o odszkodowanie.