Ubranie robocze było wymaganiem na większości naszych stanowisk pracy, choć ogromna ich część wymagała osobnej, przystosowanej do danego stanowiska odzieży ochronnej. Nie wszystkie elementy ubrania ochronnego były bowiem odpowiednie na danym stanowisku, i często nie chroniły przed większością zagrożeń tam występujących.

Kalosze robocze z tworzywa sztucznego

kalosze ochronne PCVNajbardziej widoczne i największe różnice w odzieży ochronnej były oczywiście w sekcji elektrolizy, gdzie w użyciu było wiele żrących substancji i kwasów, które osiadały na podłodze, tworząc szkodliwy i trudny do usunięcia osad. Dlatego też, noszenie zwykłego obuwia ochronnego w tej sekcji zakładu było niepraktyczne, a czasem wręcz szkodliwe dla zdrowie, bo większość butów roboczych nie zapewniała dostatecznej ochrony przed chemikaliami, a podeszwy takowych często nadtapiały się przy kontakcie ze żrącym osadem. Wymagane tam były więc kalosze ochronne PCV, zazwyczaj pokryte warstwą substancji ochronnej, która zapobiegała uszkodzeniom butów od kwasu, neutralizując jego działanie. Takie kalosze były zazwyczaj o wiele lżejsze i cieńsze niż zwykłe gumowe buty ochronne, i nie posiadały żadnych wkładek czy podszewek, głównie ze względów bezpieczeństwa. Nadawały się więc nieco mniej do stanowisk pracy, w których potrzebna była ochrona nóg przed fizycznymi uderzeniami i wypadkami, choć jednocześnie zapewniały większą ochronę przed szkodliwymi substancjami.

Były one jednak wygodniejsze podczas długiej pracy, i doskonale chroniły użytkownika przed wpływem szkodliwych chemikaliów różnego rodzaju. Tworzywo z którego owe kalosze były wykonane chroniło również przed elektrycznością, więc w razie potrzeby mogło być również używane w rozdzielniach prądu, czy też podczas napraw dużych urządzeń elektrycznych, wykorzystywanych na terenie zakładu.