Filamenty do wydruków trójwymiarowych różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Twarde i wytrzymałe filamenty przede wszystkim używane są do wydruków przemysłowych, gdzie nie ma zbyt wielu detali, gdyż mają one tendencję do pęcznienia, a tym samym do utraty bardzo małych, szczegółowych elementów.

Filamenty do wydruków precyzyjnych

najlepszy materiał do drukarki 3dPrzemysłowe filamenty są bardzo trudne do obróbki mechanicznej, a wielu drukarzy zaleca zastosowanie środków chemicznych, jeśli potrzebne jest dopasowanie czy zmiana wielkości wykonanej bryły. Do tworzenia figurek kolekcjonerskich, małych elementów urządzeń czy jakichkolwiek brył, które zawierają w sobie duże ilości detali polecany jest filament modelarski PLA lub żywiczny. Filament PLA to najlepszy materiał do drukarki 3d, używanej do tworzenia małych, bardzo skomplikowanych kształtów. Nie pęcznieje po zastygnięciu, pozwala na tworzenie ogromnie szczegółowych, aczkolwiek bardzo niewielkich brył, i jest ogólnodostępny. Żywiczne filamenty, natomiast, są czasem wykorzystywane do tworzenia podstaw wydruków, gdyż są one bardzo elastyczne, miękkie, i umożliwiają łatwe nakładanie pozostałych materiałów. Niekiedy również i te filamenty służą do wydruku precyzyjnego, aczkolwiek niemal wyłącznie rekreacyjnie, gdyż tworzone bryły są zbyt kruche i delikatne by można było je zastosować na skalę przemysłową.

Istnieje również wiele różnych odmian filamentów, przeznaczonych do wykonywania bardzo sprecyzowanych wydruków. Filamenty mieszane, będące połączeniem kilku różnych materiałów o odmiennej charakterystyce są głównym składnikiem ozdób, tworzonych za pomocą drukarek trójwymiarowych. Filamenty te, bowiem, tworzą naturalną teksturę po zastygnięciu, która wygląda niczym powierzchnia kamienia czy drewna.