Koń tak samo jak człowiek starzeje się i staje się podatny na różne infekcje i choroby. Taki koń potrzebuje szczególnej troski i bacznej obserwacji przez weterynarza, gdyż często brakuje w jego organizmie ważnych składników odżywczych.

Co musi zawierać pasza dla starego konia?

pasze dla koni starszychZ wiekiem w każdym organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany, które znacznie pogarszają jakość życia. W przypadku koni, z wiekiem coraz gorzej są trawione białka i wszelkie włókna zawarte w pożywieniu, dlatego coraz mniej składników odżywczych jest wchłanianych z pożywienia. Taki koń nie przybiera właściwie na wadze, a nawet z niej spada. Niedoświadczony hodowca zwiększy dawkę pożywienia dla konia, ale to nie przynosi pożądanych efektów, gdyż składniki nadal nie będą wchłaniane. Pasze dla koni starszych muszą mieć odpowiednią formę i być lekkostrawne, żeby wolniej pracujący organizm mógł wchłonąć wszystkie składniki. Starsze konie potrzebują większej dawki witamin wzmacniających ich układ immunologiczny, gdyż przez braki witaminowe koń jest podatny na różne infekcje. Coraz gorszej jakości stan uzębienia i starte zęby, uniemożliwiają właściwe przeżuwanie paszy, więc musi ona być odpowiednio zmielona, aby mógł on ją przyjąć. Pasza dla starszych koni jest w pełni naturalna i zawiera suszone warzywa i owoce, które podnoszą jej walory smakowe. Często w takiej paszy znajduje się glukozamina, która ma zbawienny wpływ na sztywniejące stawy. Składniki o działaniu przeciwzapalnych wspomagają obronę organizmu.

Pasze dla koni są podzielone ze względu na wiek, sposób życia i ewentualne problemy zdrowotne. Życie starszego konia niekoniecznie musi się kończyć w rzeźni jeżeli odpowiednio zadbamy o jego pożywienie i dostarczymy mu właściwie zbilansowanych składników w lekkostrawnej formie.