Dobrze oświetlone auto, to podstawa podczas jazdy nocą. W późnych porach zmęczenie całą podróżą, może dać nam popalić, przez co nasza koncentracja ulega drastycznemu spadkowi. Zwykłe podstawowe żarówki montowane zazwyczaj do samochodu mogą okazać się nie wystarczające, dlatego coraz częściej stosuje się tak zwane oświetlenie ksenonowe.

Żarówki ksenonowe w aucie

ksenon d1sDobrze dobrane oświetlenie do odpowiedniego auta, jest gwarancją bezpiecznej podróży, niezależnie od warunków, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Ksenon jest o wiele wydajniejszy, niż klasyczne światła reflektorów samochodowych, ponieważ emituje inny rodzaj światła, lepiej przystosowany do jazdy nocą. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwy montaż do niewłaściwego samochodu, może jedynie zwiększyć niebezpieczeństwo na drodze oślepiając innych kierowców. Istnieje wiele żarówek tego typu, dość popularną i często stosowaną jest żarówka ksenon d1s, ale nie jest ona jedyna. Producenci wyposażenia motoryzacyjnego mają do zaoferowania całą gamę reflektorów emitujących ten rodzaj światła. Charakteryzuje się on barwą, która jest bliska temu naturalnemu. Stanowi więc idealne rozwiązanie oświetleniowe dróg, które jest również stosowane w przypadku niektórych lamp drogowych. Dzięki takiemu światłu oczy ludzkie nie męczą się tak szybko, jak w przypadku światła klasycznego, co pozwala na dłuższe zachowanie koncentracji. Prócz tego przydatną cechą, jest ich oszczędność energii, dzięki czemu żarówki ksenonowe są w stanie działać nawet 3 tysiące godzin. Montaż takiego światła jest stosunkowo prosty, z powodu dostępności na rynku gotowych zestawów oświetlenia ksenonowego, nie wymagających specjalistycznych narzędzi.

Jak już wcześniej wspomniałem, należy jednak pamiętać, że oświetlenie to nie będzie przystosowane do każdego pojazdu. Dlatego jeśli decydujemy się na jego montaż, to trzeba wyposażyć auto w system spryskiwaczy lamp, które będą oczyszczały reflektory samochodowe i zapobiegały rozpraszaniu się wiązki świetlnej, tym samym eliminując oślepianie innych kierowców.  

Kategorie: Motoryzacja