Jedną z najpopularniejszych technik zabezpieczania instalacji przemysłowych, jest pokrycie ich powierzchni specjalną gumą. Dzięki takiemu zabiegowi zabezpieczamy maszyny przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami zewnętrznymi, niektórymi substancjami chemicznymi, a także przed korozją. Ważne jest, aby zabezpieczanie gumą było przeprowadzane zgodnie z obowiązującą normą w Polsce.

Zalety pokrywania gumą

gumowanie bębnówProces ten kojarzymy głównie z przemysłem oraz z ciężkimi maszynami, do wykonywania zadań specjalnych. Jednak możemy wykorzystać tę technikę również do ochrony nieco mniejszych urządzeń lub ich części. Dzięki właściwie przeprowadzonej operacji gumowania, jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność, a także zwiększyć wytrzymałość takich elementów jak bębny czy rolki, czyli wszelkie komponenty maszyny, które są narażone na zwiększone tarcie. Gumowanie bębnów poprawia zatem wszystkie cechy użytkowe, a także żywotne całej maszyny, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko niepotrzebnych napraw czy wymian całego sprzętu. Przy ciągłej pracy części urządzeń są często narażone na wszelkie zanieczyszczenia oraz negatywne czynniki zewnętrzne. Jednak dzięki gumie to ryzyko jest zminimalizowane do minimum, ponieważ do jej powierzchni nie przylepiają się żadne brudy, ani nieczystości. Jest to zatem dodatkowy atut gumowania, który poprawia płynność działania maszyn i urządzeń. Dodatkową zaletą jest zmniejszony hałas na hali produkcyjnej. Guma jest dobrym izolatorem i z powodzeniem zmniejsza poślizg między bębnem a pracującą taśmą, dzięki czemu maszyna działa ciszej.

Pokrycie gumą elementów maszyn przemysłowych, jest niezwykle istotnym czynnikiem poprawiającym ogólne działanie urządzeń. Jednak warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca oferuje serwis gwarancyjny. Mimo że proces ten niezwykle zwiększa żywotność i wytrzymałość maszyny pamiętajmy, że nic nie jest niezniszczalne, a wypadki się zdarzają.