Świat fotografii jest naprawdę rozległy, a jej poszczególnych kategorii jest tyle, ile tak naprawdę jest fotografów. Każdy bowiem ma swój unikatowy styl, jak każdy artysta. Fotografia nie ogranicza się jednakże do jedynego formatu zdjęć, bowiem jej możliwości są znacznie większe!

Jak robić zdjęcia panoramiczne?

zdjęcie panoramiczneW dzisiejszych czasach każdy, kto posiada telefon komórkowy, czy nawet zwykły aparat kompaktowy posiada tym samym dobrej jakości aparat. Czasy, kiedy za niewielką sumę można było zakupić aparaty kiepskiej jakości, już dawno minęły i jeśli tylko dobrze się rozejrzymy po różnorakich stronach aukcyjnych możemy nabyć naprawdę rewelacyjny sprzęt za małe pieniądze. Posiadanie dobrej jakości sprzętu motywuje nas do eksperymentowania z fotografią i robienia nietypowych zdjęć, a do takich z pewnością należy zdjęcie panoramiczne. Robienie takich zdjęć jest naprawdę banalnie proste. Wystarczy, że ustawimy nasz sprzęt na dobrze wypoziomowanym statywie. Jeżeli wykonujemy zdjęcie smartphonem wystarczy przestawić go w tryb panoramy w ustawieniach aparatu i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami, jeśli jednak w naszym aparacie nie posiadamy takiego automatycznego trybu – nic straconego. Wystarczy, że wejdziemy w jego ustawienia manualne i dostosujemy przysłonę, ISO, oraz migawkę. Dla wszystkich wykonywanych zdjęć musi być ona taka sama, aby wyglądały one naturalnie. Teraz wystarczy zrobić kilka zdjęć przesuwając aparat od prawej do lewej lub na odwrót i jednocześnie pilnować aby krawędzie tych zdjęć się pokrywały ze sobą tworząc spójną całość.

Po powrocie do domu pozostaje nam po prostu nasze zdjęcia połączyć w całość. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych programów graficznych lub nawet tych najprostszych jakie znajdziemy już w naszym systemie. Możemy także skorzystać z darmowych programów online w których także z łatwością połączymy nasze zdjęcia w piękną panoramę oraz odpowiednio podrasujemy, jeśli mamy na to ochotę. 

Kategorie: Fotografia