Przez całe stulecia ludzie stosowali różne metody na tymczasowe spięcie ze sobą różnych elementów odzieży. Wykorzystywano różnego typu brosze i zapinki (często bardzo ozdobne), pasy, sznurowanie, guziki. Większość z tych rozwiązań jest jednak bardzo czasochłonna. Rozwiązania typu rzepy albo zamki błyskawiczne weszły w użycie dopiero w zeszłym stuleciu.

Zastosowanie rzepów odzieżowych i innych

taśmy rzepNam zapewne wydaje się to dziwne, ale nasi dziadkowie i pradziadkowie z pewnością mogliby wiele opowiedzieć o czasach, gdy zwykłe zapięcie ubrania zajmowało wiele czasu i nierzadko wymagało pomocy innych osób. Zamki błyskawiczne na dobre pojawiły się w drugiej dekadzie XX wieku, z kolei idea rzepów w latach czterdziestych. Inspiracją dla rzepów (których faktyczną nazwą handlową jest Velcro) był… chwast, a konkretnie łopian. Owocostany, wyposażone w charakterystyczne maleńkie haczyki, łatwo czepiają się ubrań i sierści zwierząt. Ideę tę na taśmy rzep przełożyć szwajcarski inżynier, George de Mestral, który swój pomysł opatentował w latach pięćdziesiątych. Taśmy rzep szybko zaczęły zdobywać popularność. Zaczęto stosować je do odzieży, do butów – nie tylko dla ludności cywilnej. Obecnie taśmy rzep wykorzystuje się również w przemyśle medycznym, militarnym, motoryzacyjnym. Można je wykorzystać np. do spięcia kabli, do zamocowania moskitiery albo… do wykładziny podłogowej. Pojawienie się taśmy rzepowej okazało się prawdziwą rewolucją i znacznie ułatwiło łączenie ze sobą różnych rzeczy.

Taśmy rzepowe występują w różnych szerokościach. Dostępne są taśmy jedno- oraz dwustronne. Niektóre z nich trzeba przyszyć, inne wystarczy przykleić – niektóre z nich są nawet samoprzylepne. Najczęściej występują taśmy białe i czarne, jednak producenci tworzą je w różnych kolorach, więc łatwo można kupić najbardziej pasującą taśmę do danego zastosowania.

Kategorie: Usługi