Śmieci produkują wszyscy. Nie ma raczej żadnego gospodarstwa domowego, które mogłoby się poszczycić zerowym poziomem wytwarzania śmieci. Niestety, dla naszej planety nie jest to obojętne. Zaśmiecamy ją coraz bardziej. Warto wiedzieć, jak choć trochę pomóc Błękitnej Planecie, segregując i odpowiednio utylizując odpadki. 

Trzymaj śmieci w ryzach

Pojemniki na śmieciKażdy umie otworzyć śmietnik i wrzucić do niego zużytą butelkę czy puste pudełko. Jednak nadal wiele osób ignoruje kwestie segregowania śmieci. Wydaje nam się to nieistotne, niepotrzebne. Bo przecież segregowanie zabiera tyle czasu… Otóż, wcale nie. Nie zajmuje to dłużej niż kilka sekund. Wcześniej musimy się tylko nauczyć oznaczeń, które wszystkie pojemniki na śmieci powinny posiadać. Przeznaczmy na ten cel także różne pojemniki w domu, aby nie mieszać papieru, z plastikiem itp. Trzymajmy śmieci w ryzach, nie wrzucajmy ich byle jak i byle gdzie. Po to istnieje takie zróżnicowanie pojemników na śmieci, aby każdy odpad miał swoje miejsce. Nie przechodźmy obok tego faktu obojętnie. Odpowiednio posegregowane odpadki mogą być potem pożytkowane, i przetwarzane na coś innego. Dzięki temu oszczędza się surowce i zapobiega wydalaniu groźnych substancji do gruntu, wód, powietrza. Niestety my, jako ludzie, nie najlepiej radzimy sobie ze śmieciami. Co i rusz wyławiane są czy to wieloryby, czy inne morskie stworzenia, które w żołądkach mają góry plastiku. Na oceanie pływa nawet ogromna wyspa śmieci, która pod względem wielkości umożliwiałaby wręcz osadnictwo! Ludzie nadal palą śmieciami w piecach, a smog zbiera się nad coraz większą liczbą miast. Nauczmy się wreszcie dbać o nasze wspólne dobro, jakim jest planeta Ziemia!

Pojemniki na śmieci pomagają w ekologicznej drodze przez życie. Ich różnorakie oznaczenia mają ułatwić nam segregacje, dlatego dobrze by było poświęcić krótką chwilę i nauczyć się, jak z nich korzystać, zamiast wyrzucać odpadki byle jak. To przyniesie korzyść nam wszystkim. Bądźmy ludźmi odpowiedzialnymi za to, co stwarza człowiek.