Młyny to wielkie konstrukcje stojące na polach i zasilane siłą wiatru lub wody? Te rozwiązania już stosunkowo dawno wyszły z powszechnego użytku, gdyż potrafimy budować młyny o lepszej wydajności i jednocześnie mniejszych rozmiarach, co jest bardzo praktyczne. Zastanówmy się jednak przede wszystkim, do czego mogą być nam potrzebne, bo wtedy wprowadzone rozwiązania staną się logiczne.

Jakie elementy zobaczymy w młynie?

młyn conduxSwoją konstrukcją coś takiego może przypominać nieco domową maszynkę do mielenia różnych rzeczy. Z tym że młyny potrafią być dużo większe i są w większości przypadków też zasilane poprzez silnik elektryczny, który przekazuje napęd na odpowiedni wał. Wykorzystywany na dużą skalę młyn condux jest także bardzo dobrze chroniony przed ryzykiem ewentualnego przegrzania i to bez względu na to, jak twarde są rzeczy, które trafią do jego wnętrza. Na pewno nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale to właśnie w takim młynie produkowane jest sproszkowane kakao, bo bez niego dokładne poszatkowanie tych cennych ziaren byłoby praktycznie niemożliwe. To urządzenie przyczynia się jednak w widoczny sposób również do łatwiejszego i efektywniejszego recyklingu różnych produktów takich jak tworzywa sztuczne i tym podobne. Noże, które znajdują się w młynie, są tak przygotowane, aby nie tępiły się nawet po wyjątkowo długim kontakcie z takimi tworzywami. Przykładów zastosowań można podać znacznie więcej.

Oczywiście poprzez prędkość obrotów, a także wymianę niektórych elementów w młynie można ustawić to, jakie kawałki mają się z niego wydostać. Dlatego nadają się one do ponownego rozgrzania i wykorzystania we wtryskarce. Takiemu młynowi zawdzięczamy jednak dużo więcej, gdyż może mieć on nawet certyfikat dopuszczający do kontaktu z lekami.